HPV Nedir?

HPV Nedir? İnsan Papilloma Virüsü

HPV Nedir?, HPV virüsü, İnsan Papilloma Virüsü, HPV enfeksiyonu, HPV tipleri, Serviks kanseri, HPV kadın, HPV erkek, HPV çocuk, HPV tedavisi, HPVden iyileşenler

HPV (İnsan Papilloma Virüsü), deri ve mukoz membranları enfekte eden bir virüstür. HPV’nin yaklaşık 200 farklı tipi vardır. Bu virüsün bazı tipleri cinsel yolla bulaşabilir. Bu nedenle, cinsel temasla HPV enfeksiyonu alma riski vardır.

HPV’nin birçok tipi zararsızdır ve vücut bağışıklık sistemi tarafından temizlenebilir. Ancak, bazı tipleri kanserle ilişkilidir. Özellikle serviks (rahim ağzı) kanseri ile ilişkilendirilen HPV tipleri önemlidir. Bununla birlikte, HPV ayrıca genital siğillerin de başlıca nedenidir.

Serviks kanseri, HPV enfeksiyonu uzun süre devam ederse gelişebilir. Bu nedenle, düzenli Pap smear testleri veya serviks kanseri tarama testleri, bu kanserin erken aşamalarda teşhis edilmesine yardımcı olabilir.

HPV ayrıca ağız, boğaz, anüs ve cinsel organların diğer bölgelerinde de enfeksiyona yol açabilir. Bu nedenle, HPV aşıları önerilmektedir. Bu aşılar, belirli HPV tiplerine karşı bağışıklık kazanmanıza yardımcı olabilir.

HPV’nin birçok tipi cinsel yolla bulaşabilir, bu nedenle cinsel partnerler arasında bulaşma riski yüksektir. Korunmasız cinsel temas, HPV enfeksiyonu riskini artırabilir. Bu nedenle prezervatif kullanımı, HPV ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmanın önemli bir yoludur.

İlgili Makaleler ::.

Yorum Yaz ::.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir